👤

6kg de mere si 3kg de portocale costa 36,75lei. 6kg de mere si 2kg de portocale costa 26,75lei.cat costa 1kg de mere si unu de portocale.​

Răspuns :

Răspuns: Un kilogram de mere costă 1,125 de lei, iar un kilogram de portocale costă 10 lei.

Explicație pas cu pas:

6kg ..... 3kg ..... 36,75 lei

6kg ..... 2kg ..... 26,75 lei

(1) Cât costă un kilogram de portocale?

6kg - 6kg = 0kg

3kg - 2kg = 1kg

36,75 lei - 26,75 lei = 10 lei

Un kilogram de portocale costă 10 lei.

(2) Cât costă un kilogram de mere?

3kg × 10 lei = 30 lei

36,75 lei - 30 lei = 6,75 lei

6,75 lei ÷ 6kg = 1,125 lei

Un kilogram de mere costă 1,125 de lei.

Succes! :)

--McRobert--

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari