Răspuns :
Răspuns: Un kilogram de mere costă 1,125 de lei, iar un kilogram de portocale costă 10 lei.
Explicație pas cu pas:
6kg ..... 3kg ..... 36,75 lei
6kg ..... 2kg ..... 26,75 lei
(1) Cât costă un kilogram de portocale?
6kg - 6kg = 0kg
3kg - 2kg = 1kg
36,75 lei - 26,75 lei = 10 lei
Un kilogram de portocale costă 10 lei.
(2) Cât costă un kilogram de mere?
3kg × 10 lei = 30 lei
36,75 lei - 30 lei = 6,75 lei
6,75 lei ÷ 6kg = 1,125 lei
Un kilogram de mere costă 1,125 de lei.
Succes! :)
--McRobert--
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!