👤

Vă rooooog,faceti-mi aceste Ex,cu rezolvare,vă rog! dacă le puteți face pe toate,dar și corecte,vă voi îndeplini dorințele voastre,toate! rapidddd!

Vă Rooooogfacetimi Aceste Excu Rezolvarevă Rog Dacă Le Puteți Face Pe Toatedar Și Corectevă Voi Îndeplini Dorințele Voastretoate Rapidddd class=
Vă Rooooogfacetimi Aceste Excu Rezolvarevă Rog Dacă Le Puteți Face Pe Toatedar Și Corectevă Voi Îndeplini Dorințele Voastretoate Rapidddd class=
Vă Rooooogfacetimi Aceste Excu Rezolvarevă Rog Dacă Le Puteți Face Pe Toatedar Și Corectevă Voi Îndeplini Dorințele Voastretoate Rapidddd class=
Vă Rooooogfacetimi Aceste Excu Rezolvarevă Rog Dacă Le Puteți Face Pe Toatedar Și Corectevă Voi Îndeplini Dorințele Voastretoate Rapidddd class=
Vă Rooooogfacetimi Aceste Excu Rezolvarevă Rog Dacă Le Puteți Face Pe Toatedar Și Corectevă Voi Îndeplini Dorințele Voastretoate Rapidddd class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

5 kg de prune costa 15 lei

Cat costa un kg?

15:5=3lei

Cati lei costa 8 kg?

3×8=24lei

In cate zile va ara un tractor?

8zile×6=48zile

In cate zile vor ara 4 tractoare?

48:4=12 zile

SPER CA E CORECT, SUCCES

Răspuns:

daca 5 kg de prune costă 15 lei --> ca un kg costă 3 lei (15: 5=3)

3 lei • 8 kg = 24lei (8kg de prune)

8•6=48(ara un singur tractor)

48:4=12 zile(ara cele patru tractoare)