👤

6kg de mere costa 24 de lei afla cat costa 15 kg de mere

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

24lei:6kg=4lei(un kg)

15kg×4lei=60lei

6kg.....24lei

15kg.....?lei

-----------------------

6kg.....24lei/•5

30kg.....120lei/:2

15kg.....60lei

15kg de mere costa 60 de lei.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari