👤

La un magazin sau adus 1 024 kg de mere. In prima zi sa vandut un sfert, a doua zi jumătzte din
intreaga cantitate, iar a treia zi restul Ştiind că 1kg de mere costă 3 lei, afla casa incasat in fiecare zi.


Răspuns :

Răspuns:

1024kg de mere

prima zi:1024:4=256 (s-a vândut)

a doua zi:1024:2=512.

a treia zi:256+512=768=>1024-768=256;

1kg--3lei

=>1024×3=3072..

SPER CA-I CORECT,SUCCES ÎN CONTINUARE!!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari