👤

u)
3. Dacă 12 kg de mere costă 36 lei , aflați cât costă 18 kg de mere.​


Răspuns :

Răspuns:

12 kg mere = 36 lei => 1kg mere = 36/12 = 3 lei

18 kg de mere = 3 * 18 = 54 lei

18 kg de mere vor costa 54 lei