👤


3 pixuri costă 4,5 lei cât vor costa 11 pixuri de același fel? ​


Răspuns :

Răspuns:

3 p=4,5 lei

1 p=1,5

11p=1,5 x 11

11p=16,5 lei

3 pixuri = 4,5 lei

1 pix = 4,5 lei : 3 = 1,5 lei

1,5 lei x 11 = 16,5 lei


bafta!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari