Răspuns :
Explicație pas cu pas:
Vom rezolva cu ajutorul unui desen
2 kg p .....................................3 kg c .............,......................32 lei | × 2
4 kg p......................................5 kg c.....................................56 lei |
_____________________________________________
4kg p .....................................6 kg c.....................................64 lei
4 kg p.....................................5 kg c.....................................56 lei
_____________________________________________
1 kg c ....................................8 lei
1 kg c= 8 lei
2 kg p = 8×3=24
2 kg p = 32-24
2 kg p= 8 lei
1 kg p = 8:2
1 kg p = 4 lei
Raspuns: 1 kg piersici -- 4 lei
1 kg cirese -- 8 lei
Sper ca te-am ajutat! Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!