👤

Pentru 2 kilograme de piersici și 3 kilograme de cireșe, mama a plătit 32 de lei. Pentru a
face gem, ea a cumpărat 4 kilograme de piersici și 5 kilograme de cireșe de același fel și a
plătit 56 de lei. Cât costă un kilogram de piersici? Dar unul de cireșe?​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Vom rezolva cu ajutorul unui desen

2 kg p .....................................3 kg c .............,......................32 lei | × 2

4 kg p......................................5 kg c.....................................56 lei |

_____________________________________________

4kg p .....................................6 kg c.....................................64 lei

4 kg p.....................................5 kg c.....................................56 lei

_____________________________________________

1 kg c ....................................8 lei

1 kg c= 8 lei

2 kg p = 8×3=24

2 kg p = 32-24

2 kg p= 8 lei

1 kg p = 8:2

1 kg p = 4 lei

Raspuns: 1 kg piersici -- 4 lei

1 kg cirese -- 8 lei

Sper ca te-am ajutat! Succes!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari