Răspuns :
2* 4,3 =8,6 lei ( 2 kg bomboane )
3*5,6 =16,8 lei 3 kg bomboane
16,8+8,6=25,4 lei
25,4:5=5,08 lei ar trebui sa vândă bomboane la kg
3*5,6 =16,8 lei 3 kg bomboane
16,8+8,6=25,4 lei
25,4:5=5,08 lei ar trebui sa vândă bomboane la kg
Răspuns:
aflam pretul bomboanelor cu 4,3lei/kg
2 x 4,3=8,6lei
aflam pretul bomboanelor cu 5,6 lei/kg
3 x 5,6=16,8 lei
aflam cat costa toate bomboanele
8,6+16,8=25,4
aflam kg de bomboane
2+3=5kg
aflam cat costa 1 kg de bomboane amestecate
25,4:5=5,08 lei
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!