👤

❗Dau coroană❗

Ciprian cumpără 3 caiete de matematică și 2 caiete de desen plătit 17 lei. Dacă ar cumpăra 2 caiete de matematică și 3 caiete de desen ar plăti cu 1 leu mai mult. Cat costă fiecare caiet?


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

3m+2d=17lei /×2

2m+3d=17+1=18lei /×3

6m+4d=34

6m+9d=54

//5d=20

d=20:5

d=4 1caiet desen=4lei

3m+2×4=17

3m+8=17

3m=9

m=9÷3

m=3 1caiet de matematica=3lei

proba÷3×3+2×4=9+8=17lei