Răspuns :
Răspuns:85 lei!
Explicație pas cu pas: 1)Determinam cat costa 1 kg. de mere: 40:8=5lei/kg. mere! 2)Cat costa 17 kg. mere?Raspuns:17x5=85 lei. O dupa-amiaza super!
Răspuns:
1kg m ...?lei
8 kg m...40lei
17 kg m...?lei
rezolvare:
- 40:8=5(lei) 1kg mere
- 17×5=85(lei ) 17kg mere
raspuns:
17kg m =85lei
pentru mai multe răspunsuri bune aboneazate
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!