1) Calculează în gând. Scrie răspunsul. a) 1 metru de stofă costa 75 lei,
iar 1 metru de mătase – 62 lei.
Cu cât e mai scump un metru
de stofă decât unul de mătase? b) Un pepene galben costă 7 lei, iar un pepene roșu 28 lei. De cîte ori e mai ieftin pepenele galben decât cel roşu? 2)Rezolvă prin exerciţiu problemele: a) O gospodină a repartizat 61 kg de roșii în mod egal în 7 lăzi și au rămas 5 kg. Câte kilograme de roșii s-au pus în fiecare ladă?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!