👤

5 Kg de orez si 6 kg de malai costa 59 lei. cat costa 8 kg de orez stiind ca 1 kg de malai costa 4 lei? Pls ajutor!​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Cat costa 6 kg de malai?

6 x 4 = 24 lei

Cat costa 5 kg de orez?

59 - 24 = 35 lei

Cat costa 1 kg de orez?

35 : 5 = 7 lei

Cat costa 8 kg de orez?

8 x 7 = 56 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari