👤

2 a) Treci în tabel datele din enunţuri, apoi completează tabelul.
• Di Lupu a cumpărat 5 kg de cireșe cu 15 lei kilogramul.
• Dna Rusu a plătit 144 lei pentru 3 m de stofă.
• Cu 230 lei di Vieru a cumpărat ulei. Litrul de ulei a costat 23 lei.
Cantitatea
Cumpărătorul
Costul
Pretul​


Răspuns :

Dl Lupu: 5 kg cireșe, costul: 75 lei, prețul: 15 lei kilogramul

Dna Rusu: 3m stofă, costul: 144 lei, prețul: 48 lei metrul

Dl Vieru: 10 litri de ulei, costul: 230 lei, prețul: 23 lei litrul

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari