👤

Metoda comparației

1) 2 kg de mere și 5 kg de pere costă 19 lei. 5 kg de mere și 10 kg de pere costă 40 lei. Cât costă un kg de mere și un kg de pere?

2) 4 metri de stofă și 3 metri de postav costă 1250 de lei, iar 2 metri de stofă și 6 metri de postav costă 1300 de lei. Cât costă metrul de stofă și metrul de postav? ​


Răspuns :

Răspuns:

2kgmere ........5kg pere....19 lei

5kg mere .......10 kgpere .....40 lei

1kg mere,pere ...x lei

2kg de mere +5 kg mere ....7 kg mere

5 kg pere+10 kg pere ...15 kg pere

40lei +19lei ...59 lei

aduni merele cu perele si imparti la cati bani ai !

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari