👤

Exercițiu de clasa a 5 a.Vă rog repede!Dau coroană!​

Exercițiu De Clasa A 5 AVă Rog RepedeDau Coroană class=

Răspuns :

[tex]x = \frac{10 lei\times 1kg}{2.5kg} = 4 \: lei[/tex]

Răspuns:

2,5*x = 10 *1

2,5x=10

x= 10:2,5

x=4

Explicație pas cu pas:

Inmultesti in x

* inseamna inmultit

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari