👤

1 Kg de ciocolată costă cât trei kg de cozonac. Maria cumpăra 4 kg de cozonac și 2 kg de ciocolată și plătește 70 RON. Cât costă un kg de ciocolată?​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Daca un Kg de ciocolata costa cat 3 de cozonac si 4Kg de cozonac + 2 de ciocolata = 70

=> 10kg cozonac = 70 => 1kg de cozonac costa 7 lei

=> 1kg de ciocolata = 7×3 =21 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari