👤

7. Mama cumpără 30 kg de morcovi a 12.000 lei kilogramul
4 kg de ceapă a 8 000 lei kilogramul şi 2 kg lämai. Stiind
că a avut la ea 100 000 lei si i-a cheltuit pe foi ollai citi
lei costă 1 kg de lămâi. Puneti rezolvarea intr-o singura
expresie numerică apoi rezolvati-o.​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

cred ca a cumparat 3 kg de morcovi, nu 30

[100 000 - (3 x 12 000 + 4 x 8 000)] : 2

= [100 000 - (36 000 + 32 000)] : 2

= (100 000 - 68 000) : 2

= 32 000 : 2

= 16 000 lei a costat 1 kg de lămâi

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari