Răspuns :
Salutare!
Marius a cumpărat 3 înghețate a câte 4 lei fiecare,iar Ioana 2 înghețate a 9 lei.Cât au costat înghețatele în total?
1)Cât au costat înghețatele lui Marius?
- 3×4=12 lei
2)Cât au costat înghețatele Ioanei?
- 2×9=18 lei
3)Cât au costat înghețatele în total?
- 12+18=30lei
Răspuns:
CERINȚA: COMPUNE O PROBLEMĂ CU ÎNGHEȚATĂ 3×4+3×9
PROBLEMA:
ALEXANDRU A CUMPĂRAT TREI ÎNGHEȚATE A CÂTE 4 RON IAR ALEXANDRA SORA LUI MAI MICĂ A CUMPĂRAT TREI ÎNGHEȚATE A CÂTE 9 RON.
Cât au costat înghețatele?
rezolvare:
1. cât au costat înghețatele?
3×4+3×9=
12+3×9=
12+27=
39(au costat înghețatele)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!