👤

Elena merge la piata cu 7lei.Calculati cate kilograme de mere poate cumpăra dacă 1k costa 2.50 leiCe rest primește?

dacă 7m de stofă costa 241,50lei,calculați cât costă 5m din aceeași stofă.
plz urgent sunt doua exerciți.


Răspuns :

Salut!

a) Elena mergea piață cu 7 lei.Calculați câte kilograme de mere poate cumpăra dacă 1 kilograme de mere costă 2,50 lei.

2,5×2=5 lei.

Răspuns:Poate cumpăra 2 kilograme de mere și îi rămâne restul 2 lei.

7-5=2 lei.

b) Dacă 7 metri de stofă costă 241,50 lei, calculați cât costă 5 metri din aceeași stofă.

7 metri stofă................241, 50 lei

5 metri de stofă..........x lei

Aici avem mărimi direct proporționale.

[tex] \frac{7}{5} = \frac{241,5}{x} = > x = \frac{5 \times 241,5}{7} = \frac{1207,5}{7} = 172,5[/tex]

Răspuns:5 metri de stofă costă 172, 5 lei.