Salut!
a) Elena mergea piață cu 7 lei.Calculați câte kilograme de mere poate cumpăra dacă 1 kilograme de mere costă 2,50 lei.
2,5×2=5 lei.
Răspuns:Poate cumpăra 2 kilograme de mere și îi rămâne restul 2 lei.
7-5=2 lei.
b) Dacă 7 metri de stofă costă 241,50 lei, calculați cât costă 5 metri din aceeași stofă.
7 metri stofă................241, 50 lei
5 metri de stofă..........x lei
Aici avem mărimi direct proporționale.
[tex] \frac{7}{5} = \frac{241,5}{x} = > x = \frac{5 \times 241,5}{7} = \frac{1207,5}{7} = 172,5[/tex]
Răspuns:5 metri de stofă costă 172, 5 lei.