2. a) Aflați cât costă un kilogram de mere și cât costă un kilogram de pere, dacă 5 kg de mere şi 6 kg de pere costă 39 lei, iar 10 kg de mere şi 4 kg de pere costă 46 lei. b) Calculați cât la sută din prețul unui kilogram de pere este prețul unui kilogram de mere. c) Calculați ce rest primeşte Irina, dacă are o bancnotă de 50 lei şi cumpără 5 kg de pere și 7 kg de mere.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!