Răspuns :
8 kg mere ........ 36 lei
6 kg mere ........ x lei
__________________
x = 36 : 8 × 6 = 4,5 × 6 = 27 lei ( 6 kg mere )
Răspuns:
36:8=4,5 lei un kg mere
6 kg mere •4,5 lei = 27 lei
Explicație pas cu pas:
Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!