👤

ex 13.
pentru o excursie,o clasă de 30 elevi a achitat 4500 de lei.cât ar trebui să achite o clasă de 29 de elevi pentru aceeași excursie???


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

4500lei:30 =150 lei (fiecare elev)

150×29=4350 lei (pt 29 elevi)