Răspuns :
Răspuns:
4 caiete.....2 pixuri.....19 lei / × 3
3 caiete.....7 pixuri.....28 lei / × 4
------------------
12 caiete.....28 pixuri.....112 lei
12caiete.....6 pixuri.....57 lei / × 3
/ 22p=55=>p=55:22=>p=2,5 lei costa un pix
4c+2·2,5=19=>4c=19-5=>c=14:4=>c=3,5 lei costa un caiet
2·2,5+2·3,5=5+7=12 lei costa două caiete și două pixuri
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!