Răspuns :
cazarea costa = 80 lei pe noapte
masa = 65 lei
transport = = 45 lei
= 190 lei plateste o persoana pe zi , pe 3 zile o persoana cheltuie 190 lei x 3 zile = 570 lei si 570 lei x 4 persoane = 2280 lei
ei sunt 4 persoane si planuieste sa plece 3 zile
190 lei x 3 zile = 570 lei x 4 persoane = 2280 lei
80 lei cazare x 3 nopti= 240lei x 4 persoane = 960 lei
65 lei masa x 3 zile = 195 x 4 persoane = 780 lei
45 lei transport × 3 zile= 135 x 4 persoane = 540 lei
190 lei x 3 zile = 570 x 4 persoane = 2280
sau
80 + 80 + 80 = 240 pe 3 nopti 1 persoana
65+ 65+ 65 = 195 lei
45+ 45+ 45 = 135 lei
=570 lei
190 lei ,total cat cheltuie pe zi pe cazare masa si transport × 12 adica pe ( 3 zile x 4 persoane )= 2280 lei
sau 80 x 12'= 960 lei
65 x 12 = 780 lei
45 x 12 = 540 numai daca zice ca a cheltuit pe zi pe transport 45 lei faci x 12 , daca zice ca in cele 3 zile a cheltuit 45 lei atunci faci doar 45 lei x 4 persoane= 180 lei + si adaugi cazarea 180 +960 + 780 cat au platit 4 pers in 3 zile = 1820 lei si iti da alt rezultat si nu 2280 lei au cheltuit 4 pers pe 3 zile .
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!