4 kg de roșii și 3kg castraveți cpstă 30 lei. Știind că 1 kg de roșii e mai scump de 3 ori decât 1 kg de castraveți, să se afle prețul unui kg din fiecare fel. ( rezolvare în două moduri; prin metoda comparației, apoi prin metoda falsei ipoteze)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!