👤


repede va rog!dau coroana!!!

lapte kg mere si 3 kg de pere costa 33 lei.Cinci kg de mere si 4 kg de pere costa 31 lei.Cat costa un kg de pere?​


Răspuns :

7kg m…..3 kg p…..33lei/x4
5 kg m…..4 kg p……31 lei /x3
——————————————
28kg m……12 kg p…..132lei
15 kg m……12kg p……,93lei
1.28-15=13kg(m)
2.132-93=39 lei
3.39:13=3lei(1kg m)
4.3x15=45lei(15kg m)
5.93-45=48lei(12kg p)
6.48:12=4lei(1kg p)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari