Răspuns :
Răspuns:
2 kg rosii.............3 kg cartofi...............16 lei
4 kg rosii.............2 kg cartofi................24 lei
a) Daca 1 kg rosii ar costa 6 lei, 4 kg ar costa 24 lei, dar stim ca din 24 lei se cumpara 4 kg rosii si 2 kg cartofi.
Rosiile nu pot costa 6 lei kilogramul..
b) 2 kg rosii.............3 kg cartofi...............16 lei (inmultim cu 2)
4 kg rosii.............2 kg cartofi................24 lei
4 kg rosii...............6 kg cartofi................32 lei
4 kg rosii...............2 kg cartofi................24 lei
6 - 2 = 4 kg cartofi.............32 - 24 = 8 lei
1 kg cartofi..........................8 : 4 = 2 lei
Succes la scoala<3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!